Informācija
Kā?
Publicitātes materiāli
Kā organizēt protestu
Izmainīt pašreizējo politiku attiecībā uz afgāņu patvēruma procedūrām Eiropā nav viegli, taču tas visticamāk, nekad nebūs viegli. Tas prasīs laiku, un pārmaiņu nebūs, ja mēs nerīkosimies jau tagad. Ir būtiski “iziet ielās”, apvienoties un skaļi un skaidri paust savu viedokli.
Organizēt protestu ir svarīgi vairāku iemeslu dēļ. Piemēram:
- Protestēšana apvieno cilvēkus. Jums ir iespēja dalīties idejās, motivācijā, un vissvarīgākais – Jūs iegūstat iespēju iesaistīties vēl vairāk.
- Protesti parasti piesaista plašsaziņas līdzekļu uzmanību, un šī tēma tiks plašāk apspriesta arī sociālo mediju vietnēs.
- Tas ir viegls veids, kā panākt, lai Jūsu balsi sadzird, darīt kaut ko lietas labā.
- Tā ir brīnišķīga iespēja apvienoties, atrast veidus, kā organizēt jaunus notikumus, padarīt to, kam Jūs ticat, zināmu plašākai sabiedrības daļai.
Protesta organizēšana var likties sarežģīta, un Jūs varat domāt, ka tas aizņems pārāk daudz Jūsu laika. Ir daudz veidu, kā to izdarīt vieglāk, tādējādi garantējot izdevušos un labi noorganizētu protestu:
- Strādājiet kopā: darbs kopā ar citiem cilvēkiem daudz palīdzēs. Tas ietaupīs Jūsu laiku, un citi ieteiks idejas, par kurām Jūs nebūsiet aizdomājies/ aizdomājusies.
- Protesta veids: kad uzsākat organizēt savu protestu, pirmā izvēle ir par to, kāda veida protests tas būs. Parasti gājiens cauri pilsētai šķiet labākā izvēle, jo gājiens dod iespēju sasniegt daudz vairāk cilvēku, ja salīdzina ar stāvēšanu vienā laukumā. Tāpat padomājiet par gājiena veidu. Vai gājiena dalībniekiem jāpaliek klusiem un vienkārši jāiet, vai arī tiem ir jāizsaka savs viedoklis skaļi? Jūs varētu arī apsvērt protestēšanas veidu kopā ar afgāņu bēgļiem, kuri būs Jūsu protestā. Protestu laikā parasti ir noteikti cilvēki, kuri uzrunā pūli. Šie cilvēki var būt gan paši bēgļi, vai bijušie brīvprātīgie, kuri ir strādājuši bēgļu nometnēs Eiropā, gan praktiski jebkurš, kuram ir iedvesmojoša ziņa. Parasti protesta laikā ir dažirunātāji, kuri runā protesta sākumā un daži, kuri runā tā beigās.
- Drošība: ir ļoti svarīgi, ka jebkurš, kas piedalās, protesta laikā ir drošībā. Tādējādi ir svarīgi norunāt, ka daži brīvprātīgie ir spējīgi uzturēt kārtību un saglabāt mieru situācijā, ja notiek t.s. “”pret protests”.
- Informēt valsts institūcijas: tas ir atkarīgs no pilsētas, kurā Jūs protestēsiet. Lielāko daļu laika ir ieteicams un pat pieprasīts par demonstrāciju informēt vietējās varas iestādes. Parasti tās atļauj rīkot demonstrāciju, izsniedzot atļauju, kā arī nodrošina policijas klātbūtni.
- Maršruts: gājiena maršruts arī ir svarīgs. Izvēlieties maršrutu, kas piesaista vislielāko uzmanību, un beidzas lielā, centrālā vietā, kur var protestu beigt.
- Publicitāte: Jūs vēlaties, lai piedalās pēc iespējas vairāk cilvēku. Tāpēc ir svarīgi, ka sabiedrība tiek informēta par to, ka notiks demonstrācija. Jūs varat izveidot notikumu tiešsaistē, ielūgt draugus, iznēsāt plakātus pa visu pilsētu, informēt cilvēkus par to, ka tiem ir iespēja kaut ko darīt.
- Ielūgt vietējos tīklus: lai piesaistītu pēc iespējas vairāk dalībnieku, Jūs varat padomāt par vietējo grupu, kam ir līdzīga darbības joma vai intereses, ielūgšanu piedalīties protestā. Domājiet par baznīcām, mošejām, vietējo brīvprātīgo grupām, skolām, politiskajām partijām, studentu asociācijām.
- Plašsaziņas līdzekļi: ar mērķi piesaistīt arvien vairāk cilvēku informējiet gan nacionālos, gan vietējos plašsaziņas līdzekļus par Jūsu protestu.
Jūsu loma kā protesta demonstrācijas organizētājam:
- Jautājiet cilvēkiem, kuri potenciāli varētu protesta laikā uzrunāt protesta dalībniekus, par to, vai tie vēlētos to darīt. Runātāji ir svarīgi. Domājiet par vietējiem brīvprātīgajiem, afgāņu bēgļiem, afgāņu draugiem vai kādam no vietējās politiskās partijas. Ir svarīgi, ka runātāji runā tikai par afgāņu palikšanu Eiropā, nevis par kaut ko citu savas publicitātes dēļ.
- Izveidojiet skaidru plānu, kas parādītu, cikos un cik ilgi notiek konkrēta aktivitāte. Cikos sākas gājiens, cik ilgi cilvēki stāvēs/ ies, cik ilgs laiks dots katram runātājam.
- Pārliecinieties, ka Jums ir rupors. Tā kā protests ir ārā, varētu būt vējains, kā arī varētu būt daudz cilvēku, kas var runāt bez rupora. Ir svarīgi, ka cilvēki, kas ir ieinteresēti, var pienākt un klausīties runātājos, uzzināt ko vairāk par afgāņu deportācijām.
- Izveidojiet izdodamās lapiņas: lai informētu garām ejošos cilvēkus, pārliecinieties, ka Jums to ir pietiekoši daudz.
- Uztaisiet plakātus: tas ir vienkāršs veids, kā parādīt savu domu. Varat lūgt tiem sekot “Stand Up For Afghans” lapām, kontaktēties ar vietējiem politiķiem, lūgt tiem dalīties ar stāstiem, par kuriem runājat protesta laikā, vai pievienoties jūsu vietējām aktīvistu grupām.
Svarīgākais!
Mūsu protesti ir nevardarbīgi un mierīgi. Pat ja parādās pret protestētāji, mēs paliekam mierīgi. Pārliecinieties, ka ikviens, kas piedalās demonstrācijā, zina mūsu vērtības.
Protesta nedēļas nogale 10 oktobris
Sestdien, 10.oktobris, visur Eiropā cilvēki protestēs pret afgāņu bēgļu deportācijām. Īstenojiet dzīvē savas vērtības un pievienojieties mums 10.oktobris! Atrodiet Jums tuvāko protestu vai izveidojiet to pats!
Ideja
… ir vienkārša: Jūs varat pievienoties šai visā Eiropā organizētajai akcijai, organizējot to pats vai pievienojoties protestam Jūsu pilsētā. Lai palīdzētu Jums sagatavoties un parādītu mūsu kopējo solidaritāti, ņemiet vērā:
- Publicitātes materiāli – mēs esam sagatavojuši publicitātes materiālus, kurus varat izmantot kampaņā, bet jūs noteikti varat izmantot arī savus.
- Simboli – izmantojiet sarkanu lidināmo jeb gaisa pūķi kā mūsu kopīgo simbolu solidaritātes izrādīšanai mūsu protestos.
- Krāsa – mēs izvēlējāmies sarkano kā mūsu kopīgās solidaritātes krāsu. Ar domu uzsvērt mūsu ideju, izmantojiet to savā apģērbā, karogos, plakātos, un citos materiālos.
Kontaktinformācija
Ja Jums ir jautājumi vai ieteikumi, noteikti ar mums sazinieties. Jūs varat to darīt, rakstot uz e-pastu hello@dontsendafghansback.eu.
Vietējās grupas
Šīs grupas apvienojas pret deportācijām uz Afganistānu un ir “Nesūtiet atpakaļ afganistāņus” tīkla partneres. Kontaktējieties ar tām, lai iesaistītos Jūsu valstī vai pilsētā. Vai Jūs esat daļa no grupas, kas rīkojas, lai tiktu pārtrauktas deportācijas uz Afganistānu? Kontaktējieties ar mums, un mēs pievienosim Jūs kā vietējo grupu.
Par patvērumu un deportācijām.
Saturs tiks ievienots pavisam drīz.
Par Afganistānu
Kopš britu/ amerikāņu 2001.gada iebrukuma Afganistānā, tās cilvēki dzīvo patstāvīgā vardarbības un terora apdraudējumā. Vien pagājušajā gadā (2017), laikā no 1.janvāra līdz 30.septembrim, Taliban un valdības/starptautisko spēku kara darbības rezultātā tika ievainoti vai nogalināti 8090 civiliedzīvotāji. Pašlaik konfliktu raksturo aptuveni 80 incidenti dienā, un ievainoto skaits pēdējo gadu laikā ir būtiski pieaudzis.
Pēdējo mēnešu laikā Taliban ir atguvuši teritorijas, kuras tie zaudēja iebraukuma un starptautiskās koalīcijas miera operāciju laikā. Tai pašā laikā Afganistānas valdība ik dienu zaudē daļu teritorijas. Šo neseno notikumu dēļ ANO nolēma Afganistānas konfliktu pārklasificēt no “pēc konflikta” situācijas uz “aktīvu konfliktu”.
Šokējošs ir traumēto civiliedzīvotāju skaits. 2009.gadā Afganistānas Veselības ministrija norādīja, ka vismaz divas trešdaļas Afganistānas iedzīvotāju cieš no garīgās veselības traucējumiem, un ir maz ticams, ka vienā no planētas nestabilākajām valstīm šīs problēmas tiks attiecīgi ārstētas.
Tas nav tikai par satraucošo un ātri augošo incidentu skaitu, ievainotajiem vai nogalinātajiem civiliedzīvotājiem. Neskatoties uz to, ka šiem skaitļiem vajadzētu būt vairāk nekā pietiekamam iemeslam piešķirt afgāņu bēgļiem pelnīto patvērumu, skaitļi nepārliecina mūsu Eiropas valdības. Globālais Miera indekss 2017 klasificē Afganistānu kā otru bīstamāko valsti uz Zemes; Afganistānu pārspēj tikai Sīrija. Bet mūsu valdības tāpat neklausīsies.
Afgāņiem piešķirto patvērumu skaits procentuāli stipri atšķiras dažādās Eiropas Savienības valstīs. Dažas valstis neaizsargās tāpat kā nevienu (šokējoši, ka, piemēram, Ungārija akceptē vien 7,4 % afgāņu bēgļu lūgumus pēc patvēruma); dažas valstis uzrāda mazliet labāku rezultātu. Eiropas valstis ir pierādījušas, ka tās nevēlas aizsargāt afgāņus. Piedraudot apturēt visus finansiālo palīdzību Afganistānai, ES ir piespiedusi Afganistānu uzņemt atpakaļ tās ļaudis.
Deportēto afgāņu stāsti visticamāk nekad nesasniegs mūsu nacionālos plašsaziņas līdzekļus., bet neskaitāmas cilvēktiesību organizācijas, tādas kā “Amnesty International” ir ziņojušas par deportēto cilvēku nogalināšanu pēc tam, kad tie atgriezušies mājās. Pat tagad šie cilvēki ir briesmās, jo mūsu valdības turpina sūtīt atpakaļ Eiropā patvērumu meklējošos afgāņus. 2015.gadā atpakaļ tika nosūtīti 3260 cilvēki. 2016.gadā šis skaitlis gandrīz trīskāršojās, tika deportēti 9460 cilvēki. Starptautiskās organizācijas norādīja, ka Afganistāna ir kara zona. Vadošās cilvēktiesību organizācijas ir vērsušās pie ES un tās dalībvalstīm ar lūgumu akceptēt afgāņu bēgļus. Tas nav maz ticams, ka cilvēki, kurus sūtām atpakaļ, tiks nogalināti, taču, neskatoties uz to, mūsu valdības turpina sūtīt afgāņus atpakaļ. Ir laiks rīkoties.
Kāpēc mēs to darām?
Laikā no 2017.gada 1.janvāra līdz 30.septembrim ievainoti vai nogalināti aptuveni 8090 Afganistānas civiliedzīvotāji. Šajā brīdī ik dienas notiek aptuveni 80 kara darbības. Kopumā 2017.gadā notika 12903 kara darbības. Pirms dažiem mēnešiem ANO pazemināja Afganistānu no “pēc konflikta” valsts statusa uz “aktīvas kara darbības” valsti, un Globālais Miera indekss 2017 klasificē Afganistānu kā otru bīstamāko valsti uz Zemes; Afganistānu pārspēj tikai Sīrija.
Ja Jūs uzskatāt, ka šie fakti pierāda, ka Afganistāna ir pārlieku bīstama vieta, lai uz turieni atgrieztu patvēruma meklētāju, tad Jūs sapratīsiet, ka Jums ir citādāks viedoklis, nekā Jūsu valdībai.
Šī vienkāršā iemesla dēļ mēs apvienojamies un iestājamies pret deportācijām uz Afganistānu. Afganistāna vispār nav droša, bet, neskatoties uz to, mūsu valdības ignorē patieso situāciju valstī un turpina sūtīt afgāņu bēgļus prom. Ir laiks to apturēt – pievienojies mums!
Notikumi
زمونږ سره اړیکه
زمونږ سره اړیکه
د لاندی ایمیل له لاری کولی شۍ زمونږ سره خپل نظر، وړاندیز او یا پوښتنه شریکه کړۍ:
تماس با ما
تماس با ما
درصورت داشتن سوال و یا پیشنهاد، میتوانید با ارسال ایمیل به آدرس ذیل با ما در تماس شوید:
څه ډول یوه مظاهره په لار واچوو
د افغانانو د ایستلو د پروسې درول آسان کار نده، شاید هم د امکان نه بهر اوسې. او یا هم شاید یوڅه وخت ته ضرورت ولري، اما ترڅو چی مونږ لاس په کار نشو، هیڅ تغیر شاید رامنځته نشي. د تغیر د راوستلو لپاره ضروري ده ترڅو سرکونو ته لاړ شو او یوځای خپل غږ پورته کړو او احتجاج وکړو.
د مظاهرو په لاره اچوول ددی لاندی دلایلو پراساس ډیر مهم دي:
- مظاهرې خلک سره نږدې کوي. تاسو ته د یودبل سره د نظرونو د تبادل او د انګیزی د اخیستو فرصت درکوي. او ترټولو مهمه داده چی تاسوته د ګډون کولو موقع برابروي.
- مظاهرې د رسنیو توجه ځان ته جذبوي او د خواله په رسنیو کی نور هم زیات پری بحث کیږي.
- د خلکو د غږ د اوریدو لپاره، دا یوه آسانه لاره ده ترڅو د هرهغه مشکل او کیس لپاره چی راولاړ شوی دي، د حل لاره پیدا کړي.
- دا د ګروپونو د جوړولو او نوو لارو چارو د زدکړو لپاره یو ښه فرصت ده ترڅو د دا ډول مظاهرو په لاره اچولو او د خپلو هدفونو د روښانه کولو لپاره کار وکړو.
د مظاهرو په لاره اچول شاید ستاسو په نظر یو ګران کار وي او شاید فکر وکړۍ ډیر وخت به مو ونیسي، اما داسی میتودونه او طریقی شته چی تاسو په کم وخت کی مؤثرې مظاهرې جوړولی شۍ:
- ګډ کار وکړۍ: د نورو سره ګډ کار کوول ډیر مؤثر ده نسبت دی ته چی په یواځی ځان کار وکړۍ.
- د مظاهرې ډول: کله مو چی تضمیم ونیو ترڅو مظاهرې ترسره کړۍ، لمړی انتخاب مو باید دا وي چی څه ډول خپله مظاهره شروع کوۍ. په زیاتره حالاتو کی خلک پر سرکونو مارش کوي. پر سرکونو مارش کول کیدی شي د ډیرو خلکو لخوا ولیدل شي نسبت دی ته چی په یوه ځای کی سره راغونډ شۍ.
- خوندیتوب: په مظاهره کی د ټولو ګډونوالو د خوندیتوب لپاره، لازم ده چی څو کسه رضاکاران وټاکۍ ترڅو د مظاهری له شروع تر پایه خلکو ته لارښوونه وکړې او د مخالفی مظاهرې په صورت کی خلک آرام وساتي.
- د مسئولو ارګانونو خبرول: لکه څنګه چی د هر هیواد او بیا هر ښار په قوانینو کی یوڅه توپیر وي، په زیاتره حالاتو کی د مسئولو ارګانونو خبرول او د ښاروالي او د امنیتی مسئولینو اجازه اړینه وي. په اکثره حالاتو کی تاسو ته د مظاهرو اجازه درکوي او د مظاهرو په جریان کی ستاسو د امنیت د خوندیتوب لپاره شاید اضافي پولیس هم درولیږي.
- د مظاهرې لار: داسې لارې انتخاب کړۍ چی ګڼ او ګوڼه پکې زیاته وي، ترڅو د ډیرو خلکو توجه ځان ته راواړوۍ.
- محلي شبکې راوغواړۍ: ددی لپاره چی د ګډونوالو شمیر مو زیات شي، اړینه ده چی محلی شبکې چی ستاسو د موخو سره همغږي فعالیتونه کوي، هم راواغواړۍ.
- رسنۍ: د لازیاتې توجه د جذب لپاره، لازمه ده چی محلي رسنۍ هم خبرې کړۍ
د مظاهرې په جریان کی ستاسو رول:
- هغه ویناوال چی غواړۍ خبرې وکړي، دعوت کړۍ: هغه کسان چی ویناوې کوي، مهم دي. رضاکاران، افغان کډوال او یا د هغوی دوستان، او یا هم د محلی حزبونو غړي راواغواړۍ ترڅو ویناوې وکړي. اما ټولې ویناوي باید ستاسو د مظاهرې په اړوند وي، نه تبلیغاتي ویناوې،
- یوه روښانه تګلاره جوړه کړۍ: یو روښانه مهالویش جوړ کړۍ، باید پکی روښانه شوی وي چی په څو بجو مظاهره شروع کیږي، څومره دوام کوي او څومره وخت هر ویناوال ته باید ورکړل شي.
- کوشش وکړۍ یو سپیکر ولرۍ: شاید ستاسو په مظاهره کی د ګډونوالو شمیر زیات وي او غالمغال هم زیات وي، نو ښه به داوي چی د یوه سپیکر څخه په ګټې اخیستې سره ستاسو غږ ټولو ګډونوالو ته په ښه توګه ورسیږي.
- بینرونه جوړ کړۍ: بینر او فلایر په آسانۍ سره د خلکو په منځ کی ویشل کیدای شي او د لا زیاتو خلکو د خبرولو سبب کیږي.
- د خواله رسنۍ: د خواله د رسنیو څخه په ګټې اخیستې سره، کوشش وکړۍ زیات خلک د مظاهری له شتون څخه خبر کړۍ.
په یاد ولرۍ چی زمونږ مظاهره یوه سولییزه او له تاوتریخوالي پرته مظاهره ده، حتی د مخالفې مظاهرې په صورت کی هم آرامه اوسۍ
Események
Promotiematerialen
Hoe organiseer je een protest
Het is niet gemakkelijk om het huidige asielbeleid voor Afghanen in Europa te veranderen, nu of in de toekomst. Het heeft tijd nodig, maar een ding is zeker: er verandert niets als we nu niets doen. We moeten de straat up, ons verenigen en onze stemmen luid en duidelijk laten horen.
Het organiseren van een protest is om diverse redenen belangrijk:
- Protesteren brengt mensen samen. Je krijgt de kans om ideeën uit te wisselen, het is motiverend, en vooral: je raakt meer betrokken.
- Protesteren trekt in het algemeen de aandacht van de media en het thema is vaker onderwerp van discussie op social media.
- Het biedt mensen een eenvoudige manier om hun stemmen te laten horen en echt te laten zien waar ze voor staan.
- Het is fantastisch om mensen bijeen te brengen en manieren te vinden om nieuwe acties te organiseren om meer mensen bewuster te maken van het thema.
Het organiseren van een protest lijkt misschien moeilijk en teveel tijd te kosten. Hieronder enkele tips om het je makkelijker te maken en te garanderen dat de organisatie gesmeerd verloopt:
- Werk samen: Het helpt enorm als je samenwerkt met anderen. Het bespaart je veel tijd, en anderen hebben waarschijnlijk suggesties voor ideeën waar je zelf niet aan had gedacht.
- Het soort protest: Allereerst: wat voor soort protest wordt het? Meestal lijkt een protestmars door de stad waar je woont de beste optie te zijn; met een mars bereik je meer mensen dan wanneer je op een plein blijft.
En hoe ziet die mars eruit? Moeten deelnemers stil zijn en lopen, of juist duidelijk maken waar ze voor staan door slogans te scanderen? We raden je aan om met Afghanen die meedoen zelf te praten over het soort protest. Bij de meeste protesten zijn er op de plaatsen waar het protest begint of eindigt, mensen die de menigte toespreken. Dat kunnen ook vluchtelingen zelf zijn, vrijwilligers die in vluchtelingenkampen elders in Europa hebben gewerkt, or basically anyone who has an inspiring message about the cause. Most of the time, some speakers are talking before the march starts and some talk at the end. - Safety: It’s important for everyone participating to stay safe at all time. Therefore, it’s important to arrange some volunteers who are willing to guide everyone from the starting point till the end, and who are capable of keeping everyone calm in case of a counterprotest.
- Informing the authorities: It depends on the city you’re protest will be held in, but most of the time it’s both advisable and required to inform the local authorities of your demonstration. Most of the time, they will grant you a permit to march and make sure there is police stand-by along the route.
- Route: The route of your march is important as well. Choose a route which draws most attention from the public, and end at a big, central place to end the protest.
- Promoting: You want to have as many participants as you can get. Therefore, you need to make the public aware of the fact that you’re demonstration is upcoming. You can create an online event and invite your friends, and you can distribute posters as well across the city, to inform the people of your place that they have the opportunity to do something.
- Inviting local networks: To attract as many participants as possible, you might think about inviting local groups which are active in our cause, or a similar one. Think of churches, mosques, local volunteer groups, schools, political parties or student associations.
- Media: Inform both national and local media about your protest, to attract as much attention as possible.
Your role as organizer at the demonstration itself:
- Ask the speakers you want to speak: Who’s speaking is important. Think about local volunteers, Afghan refugees, friends of Afghans or someone from a local political party. It’s important to make clear that speaking at your protest must be only in favor of our cause, it’s not meant to be some promotional talk.
- Make a clear plan: Make sure you write a clear time table. When is your march starts, how long are the people supposed to march and how much time is each speaker allowed to speak?
- Make sure you have a megaphone: As the protest is outside, it might be windy and there might be too many people present to speak without a megaphone. Also, it’s important for the interested public around the protest to be able to listen to the speakers you arranged, to inform themselves about the deportations of Afghans.
- Make flyers: Make sure you bring enough flyers with you, so you can inform the public around your protest of our cause.
- Make banners: A clear way to make our cause visible, are signs. Make sure they are easy to read from distance and they need to send a clear message to the public.
- Following up on your protest: Try to get more people involved in our cause, by asking them to follow the Stand Up For Afghans pages, contact (local) politicians, share the stories told at the protest with their networks or by asking them to join local action groups.
The most important!
Our protests are non-violent and peaceful. Even if counterprotesters appear, we remain calm. Make sure everyone who is joining the march is aware of our values.
Evenementen
A tiltakozás hétvégéje 10 október
Október 10-án, hétvégén, Európa minden részén tiltakoznak majd az emberek az Afganisztánba történő deportálások ellen. Tedd át az elveidet a gyakorlatba – csatlakozz hozzánk 10-án!
Találd meg a hozzád legközelebb eső tüntetést, vagy szervezz te magad egyet.
Az ötlet…
…egyszerű: csatlakozhatsz ehhez a teljes Európát lefedő eseménysorozathoz úgy, hogy te magad szervezel egyet a saját városodban, vagy elmész egy már létező eseményre. Hogy segítsünk neked felkészülni, és egyúttal szolidárisak is legyünk veled, íme:
- Szóróanyagok – előre elkészített szóróanyagaink vannak, amelyeket felhasználhatsz a kampányban, de persze kitalálhatsz teljesen újakat is.
- Jelkép: használd a vörös papírsárkányt, mint a különböző tüntetések közti szolidaritás jelképét.
- Szín: mi a vörös színt választottuk közös szolidaritásunk jelképének. Használd a ruhákon, a transzparenseiden, ezzel is erősítve közös üzenetünket.
Miért csináljuk?
2017. január 1. és szeptember 30. között Afganisztánban mintegy 8090 civilt öltek meg vagy sebesítettek meg. Jelenleg 80 háborús cselekmény történik naponta, ez 2017-ben mindösszesen 12903 . Az ENSZ néhány hónappal ezelőtt Afganisztánt átminősítette “posztkonfliktusos” területről “háborús zónává”, és a Global Peace Index szerint 2017-ben Afganisztán volt a világ második legveszélyesebb országa, csak Szíria tudta megelőzni.
Ha szerinted is egyértelmű, hogy Afganisztán egyszerűen túl veszélyes ahhoz ahhoz, hogy oda visszatérhessenek a menekültek, akkor kifejezheted a kormányodétól eltérő véleményedet.
Ennyire egyszerű oka van annak, hogy egyesítjük erőinket az afganisztáni deportálásokkal szemben. Afganisztán egyáltalán nem biztonságos, de az európai kormányzatok figyelmen kívül hagyják a tényleges helyzetet az országban, és továbbra is küldik afgán menekülteket. Itt az ideje, hogy ezt megállítsuk – csatlakozz hozzánk, cselekedjünk együtt!
Információ
Promotion
Wie man einen Protest organisiert!
Die momentane Politik Asylverfahren und Abschiebungen für Afghanen in Europa zu ändern, ist nicht einfach. Es wird Zeit brauchen, und die Änderungen werden nicht in Angriff genommen werden, wenn wir nicht jetzt etwas tun. Es ist wichtig, dass wir auf die Straße gehen, und gemeinsam unsere Stimmen laut und klar hören lassen.
Eine Demonstration zu organisieren, ist aus verschiedenen Gründen wichtig:
- Protest bringen Menschen zusammen. Du bekommst die Gelegenheit, Deine Ideen und
Motivation zu teilen und, noch wichtiger, Du kannst Dich aktiv einbringen. - Demonstrationen ziehen normalerweise die Medienaufmerksamkeit auf sich und das Thema
wird öfter diskutiert und erwähnt, insbesondere in den sozialen Medien. - Es ist eine einfache Methode, wie Menschen ihrer Stimme Gewicht verleihen und sich für die
Sache einsetzen können, die ihnen wichtig ist. - Es ist eine Supergelegenheit, sich zu gruppieren und weitere Möglichkeiten für weitere
Veranstaltungen zu planen, um unser Ziel publik zu machen.
Es mag schwierig erscheinen, einen Protest zu organisieren, und vielleicht denkst Du, dass es zu viel
Deiner Zeit beanspruchen wird. Es gibt aber verschiedene Möglichkeiten, das alles einfacher zu
gestalten und gleichzeitig eine gut-organisierte Demo zu garantieren:
- Arbeitet zusammen. Die Zusammenarbeit mit anderen wird helfen. Es wird Dir eine Menge Zeit
ersparen, und zeitgleich erhältst Du Ideen, über die Du selbst wahrscheinlich nicht nachgedacht
hättest. - Form des Protests: wenn Du anfängst, etwas zu organisieren, musst Du zuerst überlegen,
welche Form des Protests Du wählst. Meistens wird das ein Demonstrationsumzug durch die
Stadt sein, in der Du lebst, weil Umzüge mehr Leute erreicht, als wenn man an einer Stelle
verharrt. Du musst auch überlegen, wie der Umzug sein soll – sollen die Leute schweigen und
laufen, oder sollen sie ihre Argumente laut herausrufen? Vielleicht möchtest Du das mit
Afghanen vor Ort besprechen, die hoffentlich auch vor Ort sein werden. Während vieler Demos
gibt es Leute, die zur Menge sprechen. Diese Sprecher können selbst Flüchtlinge sein, fühere
Freiwillige, die in Flüchtlingslagern gearbeitet haben, oder sonst jemand, der eine wichtige
Message zum Thema hat. Meistens wird vor dem Beginn des Umzugs gesprochen und am Ende
gibt es eine Abschlusskundgebung. - Sicherheit: es ist wichtig, dass jeder Teilnehmer zu jederzeit sicher ist. Deshalb benötigst Du
Freiwillige, die von Anfang bis Ende als Ordner fungieren, und die Menschen auch beruhigen
können, falls es Schwierigkeiten, Provokationen oder eine Gegendemo gibt. - Die Behörden informieren: es kommt auf die Stadt an, in der Du demonstrieren möchtest, aber es ist immer ratsam, und in vielen Fällen nötig, dass Du die Behörden über Deine Demonstration informierst. In den meisten Fällen werden sie Dir die Erlaubnis erteilen, dass Du einen Umzug abhalten darfst, und sicherstellen, dass auf der Route Polizei den Zug begleitet.
- Route: die Route, die Du auswählst, ist auch wichtig. Wähle einen Weg, der die meiste Aufmerksamkeit durch die Öffentlichkeit auf sich zieht, und beende den Zug an einem großen, zentralen Platz.
- Werbung: Du möchtest so viele Teilnehmer wie möglich bekommen. Deshalb musst Du die Öffentlichkeit über Deine geplante Demo informieren. Du kannst einen Onlineevent erstellen und Deine Freunde einladen, und Du kannst Poster und Flyer in der Stadt verteilen, damit die Leute wissen, dass sie mitmachen können.
- Lokale Netzwerke einbinden: um möglichst viele Teilnehmer zu bekommen, könntest Du auch lokale Gruppen einladen, die sich für Flüchtlinge oder gegen Abschiebungen engagieren. Z.B. Kirchen, Moscheen, NROs, Schulen, Parteien oder Studentenorganisationen.
- Medien: informiere nationale und internationale Medien über Deine Demonstration, damit Duso viel Aufmerksamkeit wie möglich erhältst.
Deine Rolle als Organisator während der Demonstration selbst:
- Frag die Redner, die reden sollen: wer redet, ist wichtig. Frage örtliche Freiwillige, afghanische
Flüchtlinge, Freunde von Afghanen oder jemanden von einer Partei. Es ist wichtig, dass die Rede
auf Deine Demo nur das Thema Abschiebungen nach Afghanistan beleuchten soll und dass der
Redner sich dagegen aussprechen soll, es darf keine Werbeveranstaltung werden. - Mache einen klaren Plan: stelle sicher, dass Du einen klaren Ablaufplan schreibst. Wann beginnt
der Zug, wie lange werden die Leute laufen und wie lange darf jeder Redner reden= - Megaphon: stelle sicher, dass Du ein Megaphon hast. Da der Protest draußen stattfindet, könnte
es windig sein und es könnten zu viele Leute teilnehmen, als dass ein Redner ohne Verstärker
verstanden werden kann. Es ist auch wichtig für die interessierte Öffentlichkeit, dass sie den
Rednern folgen können, um sich über Abschiebungen nach Afghanistan zu informieren. - Mache Flyer: vergewissere Dich, dass Du genug Flyer dabei hast, damit die Menschen informiert
werden können. - Mache Banner: ein einfacher Weg, ein Ziel sichtbar zu machen, sind Schilder und Banner. Stelle
sicher, dass sie einfach aus der Entfernung zu lesen sind und eine klare Nachricht haben. - Nachverfolgung: versuche, mehr Menschen für unsere Sache zu begeistern, indem Du sie
bittest, unserer Facebook Seite zu folgen. Kontaktiere örtliche Politiker, teile die Geschichten,
die erzählt werden, mit ihrem Netzwerk und bitte sie um Teilnahme an den örtlichen Gruppen.
Das wichtigste!
Unsere Proteste sind gewaltfrei und friedlich. Selbst wenn Gegendemonstranten erscheinen, bleiben
wir ruhig. Stelle sicher, dass jeder, der an der Demo teilnimmt, unsere Werte kennt.
Lokale Gruppen
Diese Gruppen sind vereint in ihrem Kampf gegen die Abschiebung nach Afghanistan und sind Partner im Netzwerk „Don’t send Afghans back“. Kontaktiere sie, um in Deiner Stadt aktiv zu werden. Bist Du Teil einer Gruppe, die sich gegen Abschiebungen engagiert? Melde Dich bei uns und wir werden Deine Gruppe hier hinzufügen.
Veranstaltungen
Unterstütze Uns
Kontakt
Wenn Du Anregungen hast oder Fragen, kontaktiere uns gerne. Du kannst uns über Facebook oder per Email eine Nachricht
zukommen lassen.
hello@dontsendafghansback.eu.
Über Asyl und Abschiebungen
Komm bald wieder, um hier Informationen zu sehen.
Über Afghanistan
Seit der britischen Invasion in Afghanistan im Jahr 2001 (und davor), leben die Menschen im Land unter ständiger Gewalt
und Terror. Letztes Jahr (2017) sind von Januar bis September über 8090 Zivilisten Opfer des fortwährenden Krieges
zwischen den Taliban, DAESH, der Regierung und ihren Verbündeten geworden. Momentan treten täglich etwa 80
bewaffnete Konflikte im Land auf und die Anzahl der Opfer hat sich in den vergangenen Jahren stetig erhöht.
In den letzten Monaten haben die Taliban Gebiete zurück erobert, die sie während der Invasion und dem darauffolgenden
Truppenaufenthalt der NATO Truppen verloren hatten. Die afghanische Regierung verliert täglich die Kontrolle über
einzelnen Dörfer oder sogar ganze Distrikte. Aufgrund dieser Entwicklungen haben die UN Afghanistan in ihrer Einstufung
von einem Nachkriegsland zu einem Kriegsland degradiert.
Die Anzahl der traumatisierten Zivilisten ist schockierend. 2009 gab das afghanische Gesundheitsministerium an, dass etwa
zwei Drittel der Bevölkerung an psychischen Problemen litten, welche in einem der instabilsten Länder der Erde jedoch nicht
fachmännisch behandelt werden können.
Es geht jedoch nicht nur um die überwältigende und stark steigende Anzahl von gewalttätigen Konflikten, verwundete oder
tote Zivilisten, obwohl diese alleine schon ein Grund sein sollten, dass Afghanen in Europa den Schutz erhalten, den sie
verdienen. Unsere Regierungen werden hiervon nicht überzeugt, obwohl, der Global Peace Index 2017 Afghanistan nach
Syrien als das unsicherste Land der Erde einstuft. Dennoch hören unsere Regierungen uns nicht zu.
Die Asylquoten für Afghanen in der EU unterscheiden sich massiv von Land zu Land. Einige Länder gewähren so gut wie nie
Asyl (Ungarn erkennt Asyl nur für 7,4% der afghanischen Flüchtlinge an), andere Länder sind etwas kulanter. Aber die EU
Staaten dadurch haben bewiesen, dass sie nicht willens sind, Afghanen zu schützen, indem sie die afghanische Regierung
unter Druck setzten, ihre Bürger zurück zu nehmen – sonst würden finanzielle Hilfen gekappt.
Die Geschichten abgeschobener Afghanen werden wahrscheinlich niemals die nationalen Medien erreichen, aber zahlreiche
Menschenrechtsorganisationen, wie z.B. Amnesty, haben über die Tötung abgeschobener Afghanen berichtet, die wieder
„nach Hause“ kamen. Sogar jetzt befinden sich diese Menschen in Gefahr, während unsere Regierungen weiterhin die
Menschen abschieben, die uns um Schutz bitten. 2015 wurden 3260 Afghanen abgeschoben. 2016 verdreifachte sich diese
Zahl nahezu und 9460 Afghanen wurden abgeschoben. Internationale Institutionen bezeichnen Afghanistan als Kriegsgebiet.
Führende Menschenrechtsorganisationen haben die EU und ihre Mitgliedsstaaten dazu aufgefordert, afghanische Flüchtlinge
zu akzeptieren. Die Menschen, die wir abschieben, werden wahrscheinlich sterben. Und trotzdem fahren unsere
Regierungen damit fort. Es ist Zeit, zu handeln.
Protest Wochenende 10 Oktober
Am Wochenende des 10 Oktober 2018 werden Menschen überall in Europa gegen Abschiebungen nach Afghanistan
protestieren. Stehe zu Deinen Werten und mache mit. Finde einen Protest in Deiner Nähe oder organisiere selbst einen.
Die Idee…
… ist einfach: Du kannst bei diesem Event dabei sein, indem Du einen Protest organisierst oder Dich einem in Deiner Stadt
anschließt. Um Dich darauf vorzubereiten und unsere gemeinsame Solidarität zu zeigen, denke bitte an Folgendes:
Promo Materialien – wir haben entsprechende Materialien vorbereitet, die Du für diese Kampagne verwenden
kannst, aber Du kannst gerne auch Deine eigenen Materialien kreieren.
Symbol – verwende den roten Drachen als unser gemeinsames Symbol, um Solidarität und Einigkeit in den diversen
Demos zu zeigen.
Farbe – wir haben als Farbe Rot gewählt, um unsere Solidarität auszudrücken. Trage rote Kleidung, verwende rote
Banner, Plakate und Promo Material, um unsere Message zu verstärken.
Informationen
Warum machen wir das?
Zwischen dem 01.01.17 und dem 30.09.17 wurden in Afghanistan über 8090 Zivilisten durch Terror verletzt oder getötet. Momentan gibt es landesweit etwa 80 Kriegshandlungen täglich, insgesamt 12903 im Jahre 2017, von denen wir wissen. Die UN haben Afghanistan vor einigen Monaten von einem „Nachkriegsland“ auf ein „Kriegsland“ heruntergestuft; der Global
Peace Index (Globaler Friedensindex) klassifiziert Afghanistan als das zweitgefährlichste Land auf der Welt, das nur noch von Syrien übertroffen wird. Wenn Du auch der Meinung bist, dass dies sehr klar zeigt, dass Afghanistan zu gefährlich ist, um Flüchtlinge dorthin zurück zu schicken, wirst Du herausfinden, dass Deine Regierung das anders sieht. Deshalb stehen wir gemeinsam gegen die Rückführungen nach Afghanistan aus einem simplen Grund heraus: Afghanistan ist überhaupt nicht sicher, aber unsere europäischen Regierungen ignorieren die tatsächliche Situation im Land und senden afghanische Flüchtlinge dennoch zurück. Es ist Zeit, das zu beenden – unterstütze uns mit Deiner Stimme.
Le mie Prenotazioni
Tags
چگونه تظاهرات را سازماندهی کنیم
Gruppi Locali
Questi gruppi si uniscono contro il rimpatrio forzato verso l’Afganistan e sono partners della rete ‘Non Rimpatriamo gli Afhani’. Contattali per partecipare nel tuo paese o citta’. Sei parte di un gruppo che si impegna contro il rimpatrio in Afganistan? Contattaci e ti aggiungeremo come gruppo locale.
Asilo e Deportazioni
Apie prieglobstį ir deportaciją
Kodėl mes tai darome?
2017m. tarp sausio 1d. ir rugsėjo 30d. apie 8090 Afganistano civilių buvo sužeisti arba nužudyti. Šiuo metu šalyje įvyksta 80 karinių susidūrimų per dieną, iš viso 12903 vien 2017 metais. Jungtinės Tautos Afganistano situaciją apibūdina kaip ‘aktyvią karo zoną’ vietoje ‘po-karinės situacijos’, o Visuotinis Taikos Indeksas 2017 metais Afganistaną įvardina kaip antrą pavojingiausią šalį pasaulyje, iš karto po Sirijos.
Jei manote, kad šitai aiškiai parodo, kad Afganistanas yra pernelyg pavojingas pabėgėliams ten sugrįžti, tai supraskite ir tai, kad jūsų nuomonė labai skiriasi nuo to, ką mano jūsų vyriausybė.
Taigi, mes vienijamės prieš deportaciją į Afganistaną dėl savaime suprantamos priežasties. Afganistanas yra visiškai nesaugi viena, tačiau Europos vyriausybės ignoruoja tai ir toliau siunčia pabėgėlius atgal. Dabar pats metas užkirsti tam kelią – prisijunkite prie mūsų.
Protesto savaitgalis – Spalio mėn 10
2018m.Spalio mėn 10, visoje Europoje žmonės protestuos prieš deportacijas į Afganistaną. Pasinaudokite savo vertybėmis praktikoje ir prisijunkite prie mūsų 10d. Rask protestą savo mieste arba suorganizuokite jį patys.
Idėja…
..labai paprasta: galite prisijungti prie šio Europinio renginio jį organizuodami arba jame dalyvaudami. Tam, kad pasiruoštumėte ir parodytumėte savo solidarumą, nepamirškite šito:
- Reklaminė medžiaga – mes jums paruošėme reklaminės medžiagos, kurią galite naudoti savo kampanijos metu, nors žinoma galite naudoti ir savo suskurtus plakatus ir pan.
- Simbolis – naudokite raudoną aitvarą kaip bendrą simbolį, kad parodytumėte savo solidarumą kartu su visais kitais protestais.
- Spalva – mes pasirinkome raudoną spalvą, kaip bendrą, išreikškite ją drabužiais, skelbimais ir plakatais, kad dar labiau įtvirtintumėte siunčiamą žinią.
Apie situaciją Afganistane
Nuo 2001 USA/Jungtinės Karalystės įsiveržimo į Afganistaną, šalies žmonės gyveno su pastovia teroro ir smurto baime. Vien praėjusiais (2017) metais (sausio 1d. – rugsėjo 30d.) 8090 civilių buvo nužudyti ar sužeisti dėl vykstančio karo tarp Talibano ir Afganistano vyriausybės bei tarptautinių jėgų. Šiuo metu šalyje įvyksta 80 karinių susidūrimų per dieną ir per pastaruosius metus žuvusiųjų skaičius tik auga.
Per paskutinius mėnesius, Talibanas atgavo teritorijas, prarastas per taikos palaikymo misijas surengtas tarptautinės koalicijos, kol tuo tarpu Afganistano valdžia su kiekviena diena praranda vis daugiau savos žemės. Dėl šių pastarųjų įvykių, Jungtinės Tautos nusprendė situaciją Afganistane pervadinti į “aktyvų konfliktą” vietoje “po-konfliktinės situacijos”.
Patyrusių traumą civilių skaičius šokiruoja. 2009 metais, Afganistano Viešosios Sveikatos Ministerija pranešė, kad mažiausiai du trečdaliai visų gyventojų kenčia nuo psichinių sveikatos sutrikimų. Priedo to, vargu ar šie žmonės sulauks tinkamo gydymo, gyvendami vienoje nestabiliausių pasaulio valstybių.
Ir visa tai ne tik dėl šiurpinančių ir staigiai kylančių nutikimų bei sužeistų ar žuvusių civilių. Nors ir šių skaičių turėtų užtekti tam, kad afganai būtų tinkamai apsaugoti, Europos vyriausybėms to negana, kad susiprastų. 2017m. Visuotinio Taikos Indekso duomenimis, Afganistanas yra antra nesaugiausių šalių pasaulyje, iškart po Sirijos, tačiau mūsų vyriausybės vis viena nesiklauso.
Užtikrintas prieglobstis afganams skirtingose Europos Sąjungos šalyse stipriai skiriasi. Tam tikros šalys nėra pasiryžusios apsaugoti daug pabėgusių iš Afganistano (Vengrija sutinka duoti pabėgėlių statusą tik 7,4% visų jo prašančiųjų), kitos stengiasi kiek labiau. Tačiau savaime aišku, kad ES šalys nenoriai padeda apsisaugoti afganams, ypač nuo tada kai ES paskatino Afganistano valdžią pasiimti atgal savo piliečius, grasindami, kad kitaip nutrauks visą finansinę pagalbą.
Deportuotųjų afganų istorijos greičiausiai niekada nepasieks mūsų naujienų portalų, tačiau keletas žmogaus teisės organizacijų, tokių kaip “Amnesty International” (“Tarptautinė Amnestija”) pranešė apie ne vieną deportuotų žmonių nužudymą, jiems grįžus “namo”. Net ir dabar, įrodinėjant, kad žmonės yra pavojuje, mūsų vyriausybės toliau siunčia atgal tuos, kurie ieško prieglobsčio ir saugumo ES šalyse. 3260 žmonių 2015m. buvo išsiųsti atgal, kuomet 2016m. šis skaičius beveik tris kartus didesnis – net 9460 deportuotųjų.
Tarptautinės institucijos pareiškė, kad Afganistanas yra aktyvi karo zona. Tarptautinės žmogaus teisių organizacijos susisiekė su ES ir jos dalyvės sutinka priimti Afganistano pabėgėlius. Žmonės, kuriuos išsiuntėme, labai tikėtina, kad žus. Ir nepaisant to, mūsų vyriausybės neketina sustoti. Laikas veikti mums.
Vietinės grupės
Šios grupės mus suvienija prieš deportacijas į Afganistaną ir jos yra «Don’t Send Afgans Back» tinklo partnerės. Susisiekite su jomis, kad įsitrauktumėte į šią veiklą ir savo mieste ar šalyje. Ar jūs jau esate grupė, kovojanti prieš deportacijas į Afganistaną? Susisiekite su mumis ir mes jus pridėsime į sąrašą, kaip vietinę grupę.
Kontaktinė informacija
Jei turite kokių klausimų ar pasiūlymų galite susisiekti el.paštu hello@dontsendafghansback.eu. Kolkas tik angliškai.
Informacija
Žymos
Mano rezervacijos
Vietos
Kategorijos
Renginiai
Reklaminė medžiaga
Kaip suorganizuoti protestą
Suorganizuoti protestą yra svarbu dėl daugelio priežasčių, tokių kaip:
- Protestas suburia žmones, jie turi galimybę pasidalinti savo idėjomis, tuo, kas juos motyvuoja ir svarbiausia – įsitraukti į vykstančius pokyčius ir būti to dalimi.
- Protestai pritraukia žiniasklaidos dėmesį ir tai iškelia problemą į paviršių, skatindami ją spręsti.
- Tai yra geriausias būdas parodyti savo poziciją jums rūpimais klausimais.
Protesto organizavimas gali skambėti kaip labai sunkus procesas, kainuojantis daug laiko. Tačiau yra būtų, kaip tai padaryto daug lengviau:
- Darbas drauge: tai sutaupys jums daug laiko, be to pamatysite kiek daug idėjų slypi kitų galvose, apie kurias jus galbūt net nepagalvojot.
- Protesto tipas: prieš pradedant organizuoti protestą, pirmiausia reikia nuspręsti, kokio tipo protestas tai bus. Dažniausiai, geriausias variantas yra eisena mieste, kur gyveni, nes tokiu būdu pasieksi daugiausiai žmonių. Taip pat reikia nuspręsti ar eisenos metu dalyviai eis tyloje ar garsiai šūkaus įvairius pareiškimus. Didžiojoje dalyje protestų dažniausiai būna žmonių, kurie bendrauja su minia, tai dažniausiai vyksta prieš ir po protesto.
- Saugumas: labai svarbu protesto dalyvių saugumas viso renginio metu. Tam galima paskirti kelis savanorius, kurie vestų visą protestą ir sugebėtų nuraminti dalyvius jei prasidėtų priešinis protestas.
- Valdžios informavimas: priklausomai nuo miesto, kuriame protestuosite, privaloma gauti leidimą protestui vykdyti, tuo pačiu gausite ir policijos pajėgų, tvarkai palaikyti.
- Eisenos vieta: tai labai svarbus punktas, pasirinkite vietą, kuri pritrauks daugiausiai publikos, o protesto pabaigai pasilikite patį miesto centrą.
- Reklama: svarbiausia susirinkti kuo daugiau dalyvių, dėl to turite gerai išreklamuoti apie būsimą protestą. Sukurkite renginį internete ir sukvieskite savo draugus, skatinkite juos padaryti taip pat. Taip pat galite iškabinti skelbimus mieste, informuojant likusius miesto žmones apie galimybę išreikšti savo nuomonę.
- Pakvieskite vietines bendruomenes: tam, kad pritrauktumėt kuo daugiau dalyvių, taip pat galite pasiūlyti dalyvauti vietinėms grupėms: bažnyčioms, vietinės savanorystės organizacijoms, mokykloms, politinėms partijoms bei studentų asociacijoms.
- Žiniasklaida: informuokite tiek nacionalinius tiek vietines žiniasklaidos grupes apie savo protestą, tam, kad pritrauktumėte kuo daugiau dėmesio.
Jūsų rolė kaip organizatoriaus demonstracijos metu:
- Išsirinkite, kas norėtumėt, kad kalbėtų: labai svarbu, kas kalbės, tai gali būti savanoriai, Afgano pabėgėliai ar jų draugai, galbūt kažkas iš politinių partijų. Labai svarbu, kad kalba būtų palaikantį protestą, o ne savireklama.
- Sudarykite tikslų planą: pasirašykite aiškų tvarkaraštį, eisenos pradžia, kiek laiko vyks renginys, kiek laiko vyks kalbos ir pan.
- Pasirūpinkite megafonu: kadangi protestas vyks lauke, gali būti vėjuota ir susirinkus daug žmonių, bus sunku kalbėti be megafono. Taip pat svarbu, kad suinteresuota publika susirinkusi prie protesto girdėtų kalbas ir dar geriau suprastų apie dabartinę Afganų situaciją.
- Pasigaminkite lankstinukų: būkite pasiruošę užtektinai lankstinukų, kad galėtumėte informuoti susirinkusius žiūrovus dėl ko vyksta protestas.
- Pasidarykite plakatų: tai lengviausias būdas aiškiai parodyti protesto tikslą, pasistenkite plakatus pasigaminti tokius, kad būtų su aiškia trumpa žinute bei įskaitomi ir iš toliau.
- Po protesto: pasistenkite įtraukti kuo daugiau žmonių pasekant “Stand Up For Afgans”puslapius, susisiekiant su vietiniais politikais, dalinantis istorijomis, pasakotom protesto metu su savo artimaisiais ir draugais, skatinkite juos įsitraukti į vietines grupes, kovojančias dėl šio tikslo.
Labai svarbu!
Mūsų protestai yra taikūs! Net jei įvyks priešinis protestas, mes išliekame ramūs. Pasirūpinkite, kad visi protesto dalyviai tai žinotų.
Kaip
Hoe organiseer je een protest
Hoe organiseer je een protest
Protestweek 4 -8 oktober
Van 4 tot 8 oktober 2018 wordt op diverse plaatsen in Europa gedemonstreerd tegen uitzettingen naar Afghanistan. Doe je ook mee? Vind een protest bij jou in de buurt of voeg er zelf een toe.
Het idee
.. is simpel: je kunt meedoen met deze Europese protestactie door zelf een protest te organiseren of mee te doen aan een actie in jouw stad. Interesse? Lees dan hieronder over enkele afspraken en materiaal. Zo laten we ook onze gemeenschappelijke solidariteit zien.
- Promotiemateriaal – We hebben promotiemateriaal gemaakt dat je voor de campagne kunt gebruiken, maar voel je vrij eigen materiaal te maken.
- Symbool – Gebruik de rode vlieger als gemeenschappelijk symbool van solidariteit bij alle protestacties.
- Kleur – We hebben rood gekozen als kleur gemeenschappelijke kleur van solidariteit. Je kunt het toepassen in je kleding, op protestborden en promotiemateriaal om een krachtige boodschap uit te dragen.
Contact
Heb je vragen of suggesties? Neem dan gerust contact met ons op via hello@dontsendafghansback.eu.
Lokale groepen
De hieronder genoemde groepen hebben zich verenigd in de strijd tegen uitzettingen naar Afghanistan en zijn partners in het netwerk Don’t Send Afghans Back. Neem contact met hen op om mee te doen in jouw land of stad.
Maak je al onderdeel uit van een groep die actie onderneemt tegen uitzettingen naar Afghanistan? Neem contact met ons op en we voegen je toe aan een lokale groep.
Over Afghanistan
Sinds de invasie door de VS/VK in Afghanistan in 2001 leeft de bevolking van het land onder constante dreiging van geweld en terreur. In 2017 zijn tussen 1 januari en 1 oktober 8090 burgers gedood of gewond geraakt als gevolg van de slepende oorlog tussen de Taliban en Afghaanse regeringstroepen of internationale strijdkrachten. Oorlogsgeweld is er aan de orde van de dag, met dagelijks 80 incidenten, en het aantal doden en gewonden stijgt elk jaar.
De afgelopen maanden heeft de Taliban terrein teruggewonnen dat ze tijdens de invasie en de vredesmissie van de internationale coalitie waren verloren, terwijl de Afghaanse regering dag na dag controle over gebieden verliest. Door deze recente ontwikkelingen besloot de VN de situatie in Afghanistan te benoemen als “actief conflict” in plaats van “post-conflict”.
Het aantal getraumatiseerde burgers is schokkend hoog. In 2009 stelde het Afghaanse Ministerie van Volksgezondheid dat ten minste tweederde van de Afghaanse bevolking mentale gezondheidsproblemen heeft; voor hen is in een van de meest instabiele landen ter wereld geen goede behandeling voorhanden.
En laten we eerlijk zijn: het gaat niet alleen om de ontstellend hoge en scherp stijgende aantallen incidenten, gewonde of gedode burgers. Hoewel deze aantallen meer dan genoeg reden zouden moeten zijn om de Afghanen de bescherming te geven die ze verdienen, zijn ze niet voldoende om onze Europese regeringen te overtuigen. Volgens de Global Peace Index 2017 is Afghanistan na Syrië het meest onveilige land ter wereld – dat beseffen onze regeringen maar al te goed, maar ze denken het beter te weten.
Er zijn grote verschillen in de percentages toegekende asielaanvragen van Afghaanse vluchtelingen binnen de EU. Sommige lidstaten bieden hun nagenoeg geen bescherming (Hongarije accepteert slechts 7,4%), andere doen het iets beter. Maar over het algemeen hebben de EU-landen bewezen niet bereid te zijn Afghanen asiel te verlenen met de Joint Way Forward (oktober 2016), waarmee de EU de Afghaanse regering onder druk zette om Afghaanse vluchtelingen terug te nemen: bij weigering van deze deal zou de EU alle financiële hulp aan het land stopzetten.
Het is onwaarschijnlijk dat de verhalen van uitgezette Afghanen onze landelijke media bereiken, maar talloze mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty International, hebben gepubliceerd over de vele doden onder uitgezette mensen nadat ze weer “thuis” waren. Zelfs nu duidelijk is dat deze mensen in gevaar zijn, blijven onze regeringen de mensen die bescherming bij ons zoeken, terugsturen, vaker zelfs. Waar in 2015 nog 3260 werden uitgezet, steeg het aantal tot 9460 in 2016, bijna drie keer zoveel.
Internationale organisaties stellen dat Afghanistan een land in oorlog is. Vooraanstaande mensenrechtenorganisaties hebben de EU en haar lidstaten opgeroepen asiel te verlenen aan Afghaanse vluchtelingen. De mensen die door onze regeringen worden teruggestuurd, lopen groot gevaar in hun land. Desondanks blijven de uitzettingen doorgaan. We moeten iets doen!
Guide
Hoe?
Informatie
Waarom doen we dit?
Tussen 1 januari en 1 september 2017 zijn zo’n 8090 burgers omgekomen of gewond geraakt in Afghanistan. Op dit moment zijn er dagelijks 80 aanslagen of andere vormen van oorlogsgeweld; dat brengt het totaal over heel 2017 op 12903. De VN stelde onlangs dat Afghanistan zich niet langer in een conflictsituatie bevindt maar daadwerkelijk in oorlog is, en op de Global Peace Index 2017 staat Afghanistan na Syrië te boek als het gevaarlijkste land ter wereld.
Is het hiermee volgens jou duidelijk dat Afghanistan te gevaarlijk is om vluchtelingen naar terug te sturen? Dan is je conclusie een andere dan die van de regering in jouw land, en veel regeringen in Europa.
We hebben ons verenigd tegen uitzettingen naar Afghanistan vanwege een simpele reden: Afghanistan is helemaal niet veilig. Maar onze Europese regeringen kijken weg van de feitelijke situatie en blijven doorgaan met het terugsturen van vluchtelingen naar het land. Het is hoog tijd dat daar een einde aan komt – doe met ons mee en kom in actie.
Pourquoi cette initiative ?
Entre le 1er Janvier et le 30 Septembre 2017 quelques 8090 civiles ont été tués ou bléssés en Afghanistan. A l’heure actuelle, il y a 80 actes de guerre par jour, pour un total de 12903 en cette année 2017. L’ONU a relégué l’Afghanistan du statut ‘post-conflit’ à ‘guerre active’ il y a quelques mois, et l’Index de Paix Global a classé l’Afghanistan le 2ième pays le plus dangereux du monde, juste derrière la Syrie.
Si vous jugez que l’Afghanistan est un endroit trop dangereux pour un réfugié d’y retourner, il en du contraire pour votre gouvernement.
Nous nous unissons contre les déportations en destination de l’Afghanistan pour ces mêmes raisons. L’Afghanistan n’est pas un endroit sûr, mais nos gouvernements ignorent la situation actuelle et restent ferme sur leur position de déportation. Il est temps d’en finir – rejoignez nous pour prendre acte.
Weekend de manifestation 10 Octobre
Le weekend du 10 Octobre 2018, des protestations contre les déportations auront lieu partout en Europe. Prenez actes et venez vous joindre le 10. Trouver une protestation près de chez vous ou en ajouter une.
L’idée..
.. est simple: vous pouvez vous participer à cet événement pan-Européen en organisant ou en vous joignant à un événement dans votre ville. Pour vous aider à vous préparer et montrer notre solidarité, voici quelques conseils:
- Contenu promotionnel – Nous avons préparé promotion des contenus promotionnels que vous pouvez utilisé pour cet événement, mais vous êtes invité à en confectionné par vous même.
- Symbole – Utilisez le cerf-volant rouge comme symbole commun pour montrer notre solidarité.
- Couleur – Nous avons choisi la couleur rouge comme couleur commune d’unification. Utilisez-le sur vos vêtements, affiches et promotions pour renforcer notre message.
Groupes locaux
Ces groupes rassemble contre les déportations en Afghanistan et sont des partenaires du réseau Don’t Send Afghans Back. Contactez-les pour vous impliquer dans votre pays ou ville. Vous faites déjà partis d’un groupe qui milite contre les déportations en Afghanistan? Contactez-nous et nous vous ajouterons comme groupe local.
Nous contacter
Si vous avez des questions ou des suggestions, contactez-nous. Vous pouvez nous joindre à l’adresse email hello@dontsendafghansback.eu.
Asiles et déportations
Contenu en cours de création
À propos de l’Afghanistan
Depuis l’intervention Americo-Britannique en Afghanistan en 2001, les habitants vivent dans la peur constante et la violence. Sur la seule année 2017 (1er Janvier – 30 Septembre), 8090 civils ont été tués or blessés lors des conflits entre les forces Talibanes et l’armée nationale et internationale. A l’heure actuelle, les conflits armés se cumulent à 80 incidents par jour et le nombre de blessés ne font qu’augmenter depuis quelques années.
Durant les derniers mois, les Talibans ont reconquis des territoires perdus pendant l’intervention et le maintien de la paix de la coalition internationale, alors que le gouvernement ne cesse de perdre des territoires. A cause de ces récentes situations, l’ONU a décidé de nommer le conflit régnant en Afghanistan de «conflit actif» au lieu d’une «situation post-conflit».
Le nombre de civils traumatisés surpasse l’entendement. En 2009, le Ministère de la Santé Afghan a déclaré que deux tiers de la population Afghane souffre de troubles mentaux, lesquels ont peu de chances d’être traités correctement dans l’un des pays les plus instables de la planète.
Même si ces chiffres sont suffisamment important pour garantir la protection que les Afghans méritent, ils ne seront jamais assez élevés pour convaincre les autorités Européennes. L’Index de Paix Global de 2017 classe l’Afghanistan parmi les pays les plus dangereux, derrière la Syrie. Malgré cela, nos gouvernements restent silencieux.
Le pourcentage de demandes d’asiles accordées aux Afghans dans l’Union Européenne diverge beaucoup entre chaque état membre. Certains pays ne protège même plus aucun réfugié (la Hongrie accepte un taux affolement bas de 7,4% de réfugiés en provenance d’Afghanistan),d’autres font à peine mieux. Mais les pays Européens ont démontré leur refus de protéger les Afghans, comme l’atteste la pression imposée par ces pays sur l’Afghanistan pour récupérer leurs ressortissants, sous la contrainte d’arrêter les aides au pays.
Les histoires de déportés Afghans n’attireront peut être jamais l’attention des médias nationaux, mais un bon nombre d’associations de droits de l’homme, comme Amnesty, ont reporté de multiples meurtres de déportés lorsqu’ils sont rentrés «chez eux». Encore aujourd’hui ces personnes ont montrés être en danger permanent, mais nos gouvernements continuent de renvoyer les personnes vulnérables en quête de protection. 3260 personnes ont été renvoyés en 2015. En 2016, leurs nombres a presque triplé, atteignant 9460 personnes deportés.
Les institutions internationales ont considéré que l’Afghanistan est une zone de guerre. Les associations de droit de l’homme ont rappelés à l’ordre l’UE et ses membres ont acceptés d’accueillir les réfugies Afghans. Ces personnes renvoyés chez elles courent toujours un risque de mourir. Mais nos gouvernements continuent sur leur chemin. Il est temps d’agir.
Information
Contenu promotionnel
Comment organiser une manifestation
Changez la politique concernant les procédures d’asiles pour les ressortissants Afghans n’est pas chose facile, et cela ne le sera probablement jamais. Du temps sera nécessaire, et le changement ne prendra pas place si nous ne prenons pas d’actions dans l’immédiat. Il est essentiel pour nous de manifester dans la rue, de s’unir et de faire entendre nos voix.
Organiser des protestations est important pour plusieurs raisons, par exemple:
- Prostester rassemble. Elle donne l’opportunité de partager des idées, des motivations et le plus important: elle donne l’opportunité d’être plus impliqué.
- Les protestations attire généralement beaucoup d’attraction médiatique et par conséquent, le sujet mis en avant sera discuté plus fréquemment sur les réseaux sociaux.
- C’est une manière facile pour les gens de faire entendre leurs voix, de faire concrètement quelque chose pour les causes qui leur sont chères.
- C’est une grande opportunité de pouvoir se rassembler, et de trouver des nouveaux moyens pour organiser des événements qui toucheront la population.
Organiser une protestation semble difficile et peut-être considérer comme une perte importante de votre temps. Cependant, il existe des moyens pour combiner simplicité et organisation:
- Joindre les forces: Travailler ensemble aide et apporte beaucoup. C’est un gain de temps inestimable et permet de mettre en avant des idées dont vous n’aviez pas pensé.
- Type de protestation: Quand vous commencez à organiser une protestation, le premier choix que vous faites sera de déterminé le type de protestation que vous voulez conduire. La plupart du temps, une marche à travers la ville semble être la meilleure option, les marches attirant l’attention contrairement aux rassemblement fixes. De même la façon de conduire la marche est importante. Les manifestants doivent-ils rester silencieux et marcher, ou devraient-ils être clair dans leur message en les criant ? Vous devez considéré l’éventualité de discuter avec les premiers impliqués présents, les réfugiés Afghans, quant au type de marche que vous conduisez. Dans la majorité des protestations, il y a des intervenants qui parlent à la foule. Ces intervenants peuvent être des réfugiés, des anciens volontaires qui travaillaient dans les camps de réfugiés à travers le continent ou quiconque qui souhaite adresser un message important par rapport à la cause défendu. La plupart du temps, les intervenants parlent avant que la marche ne commence et à la toute fin.
- Sécurité: Il est impératif que chaque participant doit être en sécurité, à tout moment. Par conséquent, il est important de sélectionner des volontaires qui aideront à guider les participants du point de départ jusqu’au point d’arrivée, et qui sont dans la capacité de garder les participants calme dans le cas d’une échauffourée.
- Informer les autorités: Tout dépend de la ville où vous organiser la protestation, mais dans la majorité des cas il est conseillé et obligatoire d’en informer les autorités locales. La plupart du temps, les autorités vous délivreront le permis de manifester et feront en sorte de réquisitionner les forces de l’ordre le long de la marche.
- Route: Le chemin de la marche est importante. Choisissez une route à grande visibilité du public, et finissez à une place centrale pour clore la marche.
- Promotion: Vous voulez avoir le plus de participants possible. Par conséquent, vous devez passez le message au public qu’une manifestation est organisée. Vous pouvez créer un événement en ligne et inviter vos amis, et vous pouvez distribuer des affiches à travers la ville, pour informer la population du rôle clé qu’ils peuvent jouer en s’impliquant.
- Inviter les réseaux locaux: Pour attiré le plus de participants possible, pensez à inviter les groupes et associations locaux qui sont actifs dans votre cause, ou d’une similaire. Pensez aux églises, mosquées, groupes de volontaires, écoles, partis politiques or associations d’étudiants.
- Média: Informer les médias locaux et nationaux de votre protestation, pour attirer l’attention.
Votre rôle d’organisateur pendant la protestation:
- Demander aux intervenants que vous voulez parler: Savoir qui va prendre la parole est important. Pensez aux volontaires, réfugiés Afghans, amis venant d’Afghanistan ou quiconque appartenant à un parti politique. Il est important de noter que vous ne pouvez prendre la parole seulement pour soutenir notre cause, il n’a pas lieu d’avoir de discours promotionnel.
- Faites un plan précis: Ayez un planning clair. Quand votre marche commencera, combien de temps les manifestants doivent-ils marcher et combien de temps est attribué à chacun pour parler?
- Prenez un mégaphone: En considération que la protestation se fait à l’extérieur, des éléments perturbateurs tels que le vent et la foule peuvent rendre nécessaire l’utilisation du mégaphone. Il est important que le public intéressé soit capable d’entendre les intervenants et de rester informer sur la déportation des Afghans.
- Imprimez des prospectus: Faites en sorte de ramener des prospectus avec vous, afin de pouvoir informer le public autour de la protestation de son enjeu.
- Fabriquez des banderoles: La banderole est une façon transparente de rendre notre cause visible. Soyez sur qu’ils soient lisibles de loin et qu’ils envoient un message clair au public.
- Récapituler votre protestation: Essayez d’impliquez plus de monde dans notre cause, en leur demandant de nous suivre sur nos pages Stand Up For Afghans, en contactant les politiciens (locaux), en partageant les histoires racontées pendant la protestation sur les réseaux ou en leur demandant de rejoindre les groupes d’action locaux.
Le plus important!
Nos protestations sont non-violentes et pacifiques. Même si des échauffourées venaient à éclater, restez calme. Faites en sorte que chaque personne s’impliquant dans la marche est informé de vos valeurs.
Tags
Mes Réservations
Emplacements
Catégories
Évènements
Week end di protesta 10 ottobre
Nel week end 10 ottobre 2018 in tutta Europa si protestera’ contro il rimpatrio verso l’Afganistan. Metti in pratica i tuoi valori e unisciti a noi il 10. Trova una protesta situata vicino a te o organizzane una.
L’idea..
.. e’ semplice: puoi unirti a questa manifestazione europea organizzando o partecipando all’evento nella tua citta’. Per aiutarti a prepararlo e per dimostrare la nostra solidarieta’, tieni a mente:
Materiale promozione: abbiamo preparato del materiale che puoi utilizzare per promuovere la campagna, ma sei libero di crearne a tuo piacimento.
Simbolo: usa l’aquilone rosso come nosto simbolo comune per mostrare solidarieta’ tra le diverse proteste.
Colore: abbiamo scelto il colore rosso come colore comune di solidarieta’. Usalo nei tuoi vestiti, striscioni e materiale di promozione per rinforzare il nostro messaggio.
Afganistan
Dall’invasione dell’Afganistan nel 2001 da parte degli Stati Uniti/Inghilterra, gli abitanti del paese vivono in un costante stato di terrore e violenza. L’anno scorso (2017) solo tra il primo gennaio e il 30 settembre, 8090 civili sono stati uccisi o feriti a causa della continua guerra tra i talebani e le forze governative/istituzionali. Ad oggi sono circa 80 gli incidenti di violenza giornalieri e il numero di morti aumenta constantemente.
Negli ultimi mesi i talebani si sono riappropriati di territori che avevano perso durante l’invasione e gli interventi di pace da parte della coalizione internazionale, mentre il governo afgano perde terreno giorno dopo giorno. A causa di questi sviluppi recenti, le Nazioni Unite hanno deciso di denominare il conflitto in Afganistan come «conflitto attivo» invece che «post-conflitto».
Il numero di civili traumatizzati e’ scioccante. Nel 2009, il Ministero Afgano della Salute Publica disse che almeno due terzi della popolazione afgana soffre di malattie mentali, difficili da curare in uno dei paesi piu insicuri al mondo.
E non si tratta solo del sbalorditivo e crescente numero di incidenti, civili feriti o uccisi. Sebbene questi numeri dovrebbero essere una ragione sufficente per garantire ai cittadini afgani la protezione che si meritano, non convincono i nostri governi europei. L’Indice Globale di Pace 2017 classifica l’Afganistan come il paese piu insicuro al mondo, al secondo posto dopo la Siria. Nonostante cio’, i nostri governi ignorano.
La percentuale di afgani a cui e’ concesso l’asilo varia fortemente tra i diversi paese europei. Alcuni paesi non garantiscono la protezione quasi a nessuno (l’Ungheria accetta solo il 7.4% delle richieste di asilo da parte di afgani). Ma i pesei europei sembrano sfavorire la protezione degli afgani, come dimostrano le pressioni che l’Unione Europea esercita sull’Afganistan per riprendersi indietro i propri cittadini minacciandoli di interrompere i finanziamenti al paese.
Le storie di afgani rimpatriati molto probabilmente non raggiungeranno i giornali nazionali, ma numerose organizzazioni per i diritti umani, come Amnesty, riportano casi di morte di persone rimpatriate, quando tornate «a casa». Anche adesso queste persone sono in pericolo, ma i nostri governi continuano a rimpatriare persone che cercano protezione in Europa. 3260 persone sono state rimpatriate nel 2015. Nel 2016 il numero e’ triplicato e 9460 persone sono state rimpatriate.
Le istituzioni internazionali affermano che l’Afganistan si trova in zona di guerra. Le organizzazioni per i diritti umani chiedono all’Unione Europea e agli stati membri di accettare i rifugiati afgani. Le persone che rimpatriamo sono a rischio di morte. Nonostante cio’, il nostro governo continua. E’ tempo di mobilitarci.
Perche’ stiamo facendo questo
Tra il primo gennaio e il 30 settembre 8090 civili sono stati uccisi o feriti in Afganistan. Al momento sono circa 80 gli atti di guerra giornalieri, per un totale di 12903 nell’anno 2017. Alcuni mesi fa, le Nazioni Unite hanno declassato l’Afganistan da ‘post-conflitto’ a ‘guerra attiva’, e l’Indice di Pace Globale 2017 classifica l’Afganistan come il secondo paese piu pericolo al mondo, preceduto solamente dalla Siria.
Se pensi che questo dipinga un quadro chiaro per dire che l’Afganistan sia troppo pericoloso per rimpatriare un rifugiato, scoprirai di avere un’opinione diversa dal tuo governo.
Quindi, per una ragione molto semplice, ci uniamo contro il rimpatrio degli afgani. L’Afganistan non e’ assolutamente sicuro, ma i nostri governi europei ignorano la situazione attuale nel paese e continuano a rimpatriarvi rifugiati afgani. E’ tempo di fermarli – unisciti a noi e prendi parte all’iniziativa.
Contatti
Se hai domande o suggerimenti contattaci all’indirizzo
hello@dontsendafghansback.eu.
Informazioni
Luoghi
Materiali promozione
Come organizzare una protesta
Cambiare l’attuale politica sulla procedura di asilo per gli afgani in Europa non e’ semplice, e probabilmente non succedera’ mai. Ci vuole tempo e il cambiamento non avverra’ se non facciamo qualcosa ora. E’ essenziale per noi manifestare per le strade uniti e far sentire la nostra voce forte e chiara.
Organizzare una manifestazione e’ importante per molte ragioni, per esempio:
- Protestare unisce le persone. Hai l’opportunita’ di condividere idee, motivazione e piu importante: hai l’opportunita di partecipare attivamente.
- Le proteste generalmente attraggono l’attenzione dei media e l’argomento verra’ sempre piu discusso sui social media.
- E’ un modo semplice per far sentire la propria voce, per fare qualcosa concretamente per la causa che si sta supportando.
- E’ un’opportunita’ unica per riunirsi in gruppo e trovare nuovi modi per organizzare eventi per far conoscere alla societa’ la nostra causa.
Organizzare una protesta potrebbe sembrare difficile e penserai che richiera troppo tempo. Ma ci sono modi per rendere tutto piu semplice che garantiscono una protesta ben organizzat
- Lavorare insieme: lavorare insieme agli altri aiuta molto. Ti fara’ guadagnare tempo e gli altri ti suggeriranno idee che non avevi considerato.
- Tipo di protesta: quando inizi ad organizzare la manifestazione, la prima scelta da fare e’ che tipo di protesta debba essere. Nel maggiore dei casi una marcia per la citta’ dove abiti sembra la scelta migliore, essendo che la marcia coinvolge piu persone rispetto a stare fermi in una piazza. Prova a pensare al modo di marciare. Le persone camminando stanno in silenzio, o si fanno sentire con urla a favore della loro causa? Potresti discutere con rifugiati afgani che tipo di protesta organizzare. Durante le proteste solitamente ci sono persone che parlano alla folla. Queste possono essere rifugiati, volontari che lavorano in centri d’accoglienza in tutta Europa o chiunque abbia un messaggio stimolante. Spesso gli interventi avvengono all’inizio e alla fine della marcia.
- Sicurezza: e’ importante per chiunque partecipi restare al sicuro. E’ importante organizzare un gruppo di volontari che possa guidare dall’inizio alla fine del corteo e che sia capace di mantenere la calma nel caso di una contro-protesta.
Informare le autorita’: dipende in che citta’ viene organizzata la protesta, ma nella maggior parte dei casi e’ consigliato e richiesto di informare le autorita locali sulla manifestazione. Nella maggior parte dei casi autorizzeranno la marcia e si assicureranno che ci sara’ la polizia sul percorso. - Il percorso: il percorso della marcia e’ importante. Scegli una strada che attragga il maggior numero di persone e arrivi ad una grande piazza centrale dove concludere la protesta.
- Promozione:vuoi raggiungere il maggior numero di partecipanti. Quindi devi informare il publico sulla manifestazione. Puoi creare un evento online e invitare i tuoi amici, puoi distribuire posters per la citta’ per informare i cittadini che hanno l’opportunita di fare qualcosa.
- Invitare reti locali: per attirare il maggior numero di partecipanti, puoi invitare gruppi locali che sono attivi e supportano la tua causa o simili. Pensa alle chiese, moschee, gruppi locali di volontariato, scuole, partiti politici, gruppi scout e associazioni studentesche.
- Media: informa media locali e nazionali per attirare l’attenzione il piu possibile
Il tuo ruolo come organizzatore della manifestazione:
- Contatta gli oratori: Chi parla e’ importante. Pensa a volontari locali, rifugiati afgani, amici di afgani o partiti politici locali. E’ importante specificare che parlare durante la manifestazione puo essere fatto solo se a favore della nostra causa, non deve diventare un discorso autocelebrativo.
- Fai un piano chiaro: Assicurati di avere una tabella oraria chiara. Quando comincia la marcia, quanto tempo si marchera’ e quanto tempo avranno a disposizione gli oratori per parlare?
- Assicurati di avere un megafono: Essendo la protesta all’aperto, potrebbe esserci vento e potrebbero esserci troppe persone per parlare senza un megafono. E’ inoltre importante per il publico ascoltare gli oratori per informarsi sul tema del rimpatrio di cittadini afgani.
- Volantini: Assicurati di avere abbastanza volantini cosi da informare il publico sulla tua causa.
- Striscioni: Un modo chiaro per rendere visibile il motivo del nostro manifestare e’ l’uso di cartelli. Assicurati che siano comprensibili e facili da leggere a distanza; devono mandare un messaggio chiaro al publico.
- Continua la protesta: Prova a coinvolgere il maggior numero di persone chiedendogli di seguire la pagina «Stand Up For Afghans», contattando politici (locali), condividendo le storie che verranno raccontate durante la manifestazione con i loro amici o chidendogli di unirsi a gruppi locali attivi.
Importante!
Le nostre manifestazioni sono non-violente e pacifiche. Anche se dovessero verificarsi delle contro-proteste, noi rimaniamo calmi. Assicurati che tutti i partecipanti alla marcia siano a conoscenza dei nostri valori.
Come
Eventi
چگونه
ټکي
برچسب ها
زما بکنګ
تبصرې
رزرو من
اظهارات
ځای
تبصرې
محل
اظهارات
ویشنیزې یا کتګوریانې
طبقه بندی
پيښې
څرګندونې
رویدادها
نظرات
افغانان بیرته مه لږۍ – د افغانانو د بیرته استونی په وړاندی اروپایی ټولنه
Promotion materials
Protest Week 4 -10 October
Contact information
If you have questions or suggestions, contact us by any means. You can reach us via hello@dontsendafghansback.eu.
Local groups
These groups unite against deportations to Afghanistan and are partners in Don’t Send Afghans Back network. Contact them to get involved in your country or city. Are you part of a group that takes action against deportations to Afghanistan? Contact us and we’ll add you as a local group.
Information
How to
About asylum and deportations
Content coming up very soon.
About Afghanistan
Since the US/British invasion of Afghanistan in 2001, the country’s people have been living under constant threat of violence and terror. Last year (2017) only (1st of January – 30rd of September), 8090 civilians got either killed or wounded as a result of the ongoing war between Taliban and government/international forces. At the moment, war conflicts are occurring in the country at a rate of 80 incidents per day and numbers of casualties are rising steadily over the past years.
In the last months, the Taliban have regained territories they lost during the invasion and peacekeeping of the international coalition, while the Afghan government loses areas by the day. Due to these recent developments, the UN decided to name the conflict in Afghanistan being an “active conflict”, instead of a “post-conflict situation”.
The number of traumatized civilians is shocking. In 2009, the Afghan Ministry of Public Health stated that at least two-third of the Afghan population suffer from mental health issues, which are unlikely to be treated properly in one of the most instable countries on the planet.
And it’s not just about the staggering and sharply rising numbers of incidents, wounded or killed civilians. Although those numbers should be more than enough reason to grant the Afghans the protection they deserve, they won’t convince our European governments. The Global Peace Index of 2017 classifies Afghanistan as the most insecure country in the world, coming second after Syria. Still, our governments won’t listen.
The most significant human rights problems were widespread violence, including indiscriminate attacks on civilians by armed insurgent groups; armed insurgent groups’ killings of persons affiliated with the government; torture and abuse of detainees by government forces; widespread disregard for the rule of law and little accountability for those who committed human rights abuses; and targeted violence and endemic societal discrimination against women and girls.
Other human rights problems included extrajudicial killings by security forces; ineffective government investigations of abuse and torture by local security forces; poor prison conditions; arbitrary arrest and detention, including of women accused of so-called moral crimes; prolonged pretrial detentions; judicial corruption and ineffectiveness; violations of privacy rights; restrictions on freedom of speech, press, religion, and movement; pervasive governmental corruption; underage and forced marriages; abuse of children, including sexual abuse; trafficking in persons, including forced labor; discrimination against persons with disabilities; discrimination and abuses against ethnic minorities; societal discrimination based on race, religion, gender, sexual orientation, and HIV/AIDS status; and abuse of workers’ rights, including child labor.
Widespread disregard for the rule of law and official impunity for those who committed human rights abuses were serious problems. The government did not consistently or effectively prosecute abuses by officials, including security forces.
Source: ECOI
The percentage of granted asylums to Afghans in European Union differs strongly between the different members states. Some countries won’t protect almost anyone (Hungary accepts a shocking 7.4% of Afghan refugee status claims), others are doing slightly better. But the EU countries have proven to be unwilling to protect Afghans, as the EU pressured Afghanistan to take back their people, under the threat of stopping all financial aid to the country.
The stories of deported Afghans will most likely never reach our national media, but numerous human rights organizations, such as Amnesty, have reported multiple killings of deported people, when they arrived “home”. Even now these people have proven to be in danger, our governments continue to send back the people searching for protection in the EU. 3260 people were send back in 2015. In 2016, the number almost tripled, as 9460 people were deported.
The international institutions stated Afghanistan being a war zone. The leading human right organizations have called on the EU and its member stated to accept Afghan refugees. The people we send back, are not unlikely to die. And still, our government continues. It’s time to act.
How to organize a protest
Changing the current policy on the asylum procedures for Afghans in Europe isn’t easy, and it probably never will be. It will take time, and change won’t happen if we don’t take action now. It’s essential for us to take to the streets, unite and make our voices loud and clear.
Organizing a protest is important because of numerous reasons, for example:
- Protesting brings people together. You get the opportunity to share ideas, motivation and most important: you get the opportunity to get more involved.
- Protests usually attract media attention and the subject will be more frequently discussed on social media.
- It’s an easy way for people to make their voice heard, to actually do something about the case they stand for.
- It’s an amazing opportunity to group together, and find ways to organize new events to make our cause known to the public.
Organizing a protest might seem to be difficult and you might think it’ll just cost way too much of your time. Well, there are certain ways to make it a lot easier and to guarantee a well-organized protest at the same time:
- Work together: Working together with others will help a lot. It’ll save you a lot of time, but they’ll probably suggest ideas you hadn’t been thinking of.
- Kind of protest: When you start organizing your protest, the first choice you make is what kind of protest it should be. Most of the time, a march through the city you’re living in seems the best option as marching reaches more people compared to staying at one square. Also think about the way of marching. Are people supposed to stay silent and just walk, or do they have to make clear what they stand for by shouting statements? You might consider to discuss the kind of protesting with Afghan refugees who will be present, too. During most protests, there are some people who talk to the crowd. These speakers can be refugees themselves, former volunteers who worked in refugee camps across the continent, or basically anyone who has an inspiring message about the cause. Most of the time, some speakers are talking before the march starts and some talk at the end.
- Safety: It’s important for everyone participating to stay safe at all time. Therefore, it’s important to arrange some volunteers who are willing to guide everyone from the starting point till the end, and who are capable of keeping everyone calm in case of a counterprotest.
- Informing the authorities: It depends on the city you’re protest will be held in, but most of the time it’s both advisable and required to inform the local authorities of your demonstration. Most of the time, they will grant you a permit to march and make sure there is police stand-by along the route.
- Route: The route of your march is important as well. Choose a route which draws most attention from the public, and end at a big, central place to end the protest.
- Promoting: You want to have as many participants as you can get. Therefore, you need to make the public aware of the fact that you’re demonstration is upcoming. You can create an online event and invite your friends, and you can distribute posters as well across the city, to inform the people of your place that they have the opportunity to do something.
- Inviting local networks: To attract as many participants as possible, you might think about inviting local groups which are active in our cause, or a similar one. Think of churches, mosques, local volunteer groups, schools, political parties or student associations.
- Media: Inform both national and local media about your protest, to attract as much attention as possible.
Your role as organizer at the demonstration itself:
- Ask the speakers you want to speak: Who’s speaking is important. Think about local volunteers, Afghan refugees, friends of Afghans or someone from a local political party. It’s important to make clear that speaking at your protest must be only in favor of our cause, it’s not meant to be some promotional talk.
- Make a clear plan: Make sure you write a clear time table. When is your march starts, how long are the people supposed to march and how much time is each speaker allowed to speak?
- Make sure you have a megaphone: As the protest is outside, it might be windy and there might be too many people present to speak without a megaphone. Also, it’s important for the interested public around the protest to be able to listen to the speakers you arranged, to inform themselves about the deportations of Afghans.
- Make flyers: Make sure you bring enough flyers with you, so you can inform the public around your protest of our cause.
- Make banners: A clear way to make our cause visible, are signs. Make sure they are easy to read from distance and they need to send a clear message to the public.
- Following up on your protest: Try to get more people involved in our cause, by asking them to follow the Stand Up For Afghans pages, contact (local) politicians, share the stories told at the protest with their networks or by asking them to join local action groups.
The most important!
Our protests are non-violent and peaceful. Even if counterprotesters appear, we remain calm. Make sure everyone who is joining the march is aware of our values.
Why are we doing this?
Between January 1st and september 30th 2017 some 8090 civilians were killed or wounded in Afghanistan. At this moment there are 80 acts of war per day, combining to a grand total of 12903 in the year 2017. The UN downgraded Afghanistan from ‘post-conflict’ to ‘active war’ a few months ago, and the Global Peace Index 2017 classifies Afghanistan as the 2nd most dangerous country on earth, surpassed only by Syria.
If you think this makes a quite clear case that Afghanistan is too dangerous for a refugee to return to, you will find you have a different opinion than your government.
So we unite against deportations to Afghanistan for quite a simple reason. Afghanistan is not safe at all, but our European governments ignore the actual situation in the country and keep sending Afghan refugees back anyway. It’s time to stop it – join us in taking action.